News

W Barcelonie ośrodek dla uchodźców z Ukrainy

Rząd Hiszpanii utworzy na terenie targowym Fira de Barcelona ośrodek dla uchodźców z Ukrainy. Trwają ostatnie rozmowy między Ministerstwem, zarządem Fira de BCN, a Radą Miasta Barcelony.

Ośrodek będzie znajdował się na powierzchni 6300 metrów kwadratowych. Zostanie utworzony w hali Victoria Eugenia de la Fira. Ośrodkiem zarządzać będzie Czerwony Krzyż.

Nowo tworzone miejsce dla uchodźców będzie już trzecim w Barcelonie, które organizuje Ministerstwo ds. Migracji. Pierwszym z nich był ośrodek w Pozuelo de Alarcón (Madryt), w budynku Urzędu Ubezpieczeń Społecznych. Drugi z nich znajduje się w Alicante.

Władze szacują, że Fira de Barcelona może jednak stać się największym ośrodkiem dla uchodźców. Wszystko ze względu na dużą mniejszość ukraińską, która już przebywa na tym terenie. Po drugie dogodne połączenie kolejowe z Francji. Uciekający z Ukrainy wysiadają na dworcu kolejowym Sants. Część z nich przesiada się na kolejne środki transportu i podróżuje np. do stołecznego Madrytu.

Podobnie jak w Polsce, uchodźcom z Ukrainy zostaną nadane numery identyfikacyjne. Dzięki temu osoby te będą mogły założyć m.in. konto w banku i otrzymać roczne zezwolenie na pracę z możliwością przedłużenia. Zapewniona zostanie oczywiście podstawowa opieka w postaci ubrań czy wyżywienia.

Z racji swojego charaktery – Fira de Barcelona ma służyć głównie do pierwszych dni pobytu nowych migrantów. Lokalnego organizacje, Czerwony Krzyż, a także władze Barcelony starają się zapewniać miejsca w mieszkaniach czy hotelach. Wszystko dlatego, że większość osób stanowią po prostu kobiety z dziećmi.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team