News

Jedziesz do Hiszpanii? Pamiętaj o formularzu sanitarnym

Wszystkie osoby podróżujące od 1 lipca do Hiszpanii są zobowiązane do wypełnienia formularzu zdrowia na dedykowanej stronie lub na lotnisku.

Podobną procedurę uruchomił również grecki rząd. Jak widać postawiły na to kraje, które są bardzo mocno uzależnione od turystyki i na nią dość szybko się otworzyły w porównaniu do innych europejskich państw.

Uwaga
Od 1 sierpnia wjazd do Hiszpanii tylko z wygenerowanym kodem QR. Nie działają już formularze papierowe. Dostępna wersja przez stronę internetową lub w postaci aplikacji na smartfona.

Kiedy wypełnić formularz?

Elektroniczny formularz zdrowia jest dostępny pod adresem spth.gob.es. Dostępna jest również dedykowana aplikacja w Google Play oraz App Store.

Jeśli nie dopełnimy procedur przed wyjazdem do Hiszpanii, formularz w wersji papierowej możemy wypełnić na granicy / na lotnisku. Skutkuje to jednak wydłużeniem całej procedury.

Uwaga
Od 1 sierpnia wjazd do Hiszpanii tylko z wygenerowanym kodem QR. Nie działają już formularze papierowe. Dostępna wersja przez stronę internetową lub w postaci aplikacji na smartfona.

Formularz na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji należy wypełnić na 48h przed przyjazdem do Hiszpanii.

Wypełnienie elektronicznego wniosku wiąże się z otrzymaniem specjalnego kodu QR. Okazujemy go na lotnisku na telefonie lub wydrukowany na papierze.

Jak wypełnić formularz sanitarny?

Formularz jest dostępny w opcjach językowych – hiszpański, francuski, niemiecki i angielski. My zajmiemy się właśnie tą ostatnią wersją.

Po wejściu na stronię główną, klikamy w link New Form – Individual FCS Form.

2. Wpisujemy podstawowe informacje, łącznie z numerem lotu. Jeśli wypełniamy formularz w imieniu osoby niepełnoletniej, zaznaczamy “ptaszkiem” pole na dole i podajemy swoje dane. Na samym dole naciskamy przycisk “Send”.

3. W kolejny kroku na podany adres e-mail otrzymujemy potwierdzenie wraz z kodem. aby kontynuować proces naciskamy w link znajdujący się w mailu lub przechodzimy na stronę i naciskamy przycisk “Continue Individual Form”. Aby się uwiarygodnić, podajemy numer dokumenty wpisany na poprzedniej stronie oraz przesłany w mailu kod.

Treść maila:

Podajemy dane i naciskamy “Continue”

4. W kolejnym kroku podajemy kolejne dane, w tym bardzo ważny – numer telefonu. Mamy możliwość podania dwóch. Podajemy adres swojego stałego zamieszkania.

5. W kolejnym kroku podajemy nasze miejsce w samolocie oraz adres pod którym będziemy przebywać w Hiszpanii. Podajemy również region, więc w przypadku Barcelony podajemy “Catalunya”.

6. W kolejnym kroku podajemy z którego kraju podróżujemy i w jakich krajach byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni. Podajemy również cel naszego przyjazdu do Hiszpanii, np. turystyczny.

7. W kolejnym etapie zaznaczamy właściwe odpowiedzi. Dotyczą one kolejno: Czy kontaktowałeś się z kimś z potwierdzonym Covid-19 w ostatnich 14 dniach? Czy Posiadałeś jakieś symptomy choroby w ostatnich 14 dniach? (jeśli tak, zaznaczamy jakie). Czy odwiedzałeś szpital w ostatnich 14 dniach? Czy odwiedzałeś targ z żywymi zwierzętami w ostatnich 14 dniach?

8. W ostatnim kroku deklarujemy, że w przypadku pojawienia się objawów koronawirusa podczas pobytu w Hiszpanii poddamy się samokwarantannie i ew. skontaktujemy się z odpowiednimi służbami. Deklarujemy również, że wszystkie podane wcześniej informacje są prawidłowe. Po zaznaczeniu zgody naciskamy przycisk “End process”, a odpowiedni kod QR przyjdzie do nas smsem oraz mailem w ciągu 24 godzin.

Procedury dla turystów związane z Covid-19

Z racji fazy przejściowej, turyści na lotnisku poddawani są mierzeniu temperatury. Za podejrzaną uznaje się już temperaturę wynoszącą 37,5 stopnia Celsjusza.

Władze proszą o zachowaniu dystansu społecznego wynoszącego 1,5 metra i zachowaniu zasad higieny.

Zobacz również

37 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Hej, jak to jest z noszeniem maseczek? Rozumiem że w miejscach publicznych, na ulicach itp. a jak w barach/lokalach, jak na plaży? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Hej,
   Z noszeniem tak jak u nas… czyli wszystko zależy od ludzi.
   Teoretycznie w miejscach publicznych, gdzie nie możesz zachować 1,5 odległości, czyli przede wszystkim sklepy, komunikacja publiczna. W knajpkach i restauracjach ludzie raczej bez maseczek, podobnie jak na mieście czy na plaży.

 • Hej, czy ktoś orientuje się ile zajmuje wypełnienie formularza już na miejscu? Niestety odprawa online dostępna jest na 24h przed wylotem a bez niej miejsca nie znam więc formularz online odpada.

  Odpowiedz
  • U Greków też byly 48h, a już teraz akceptują formularze wysyłane dzień wcześniej, więc można spróbować.
   Na miejscu musisz po prostu wypełnić papierowy formularz i wpisać dokładnie te same dane co w formularzu elektronicznym.

 • Witam, proszę o informację jak wygląda na dzień dzisiejszy życie w Barcelonie tz czy bary, aby, muzea, parki, plaże są otwarte czy są jakieś ograniczenia? Rozważam weekendowy wypad do Barcelony i chciałbym prosić o opisanie w kilku zdaniach jak to obecnie wygląda?

  Odpowiedz
  • Hej Michał,
   Bary i kawiarnie, restauracje otwarte. Turystów mało, ale w Barcelonie sporo lokalnych mieszkańców oczywiście.
   Na plaże wstęp bezproblemowy, chodzi o to, by na każdego było 4 metry kwadratowe.

   Maseczki w miejscach ogólnodostępnych wtedy, gdy nie możemy zachować 1,5 metra odległości.

   Coraz więcej atrakcji się otwiera, w tym m.in Park Guell. Dzisiaj otworzono np. Casa Vicens.

   Prosty formularz wjazdowy do Hiszpanii i kod QR przychodzi po kilku sekundach.

 • Hej, podpinam się pod kolegę wyżej, może jakiś oddzielny post, jak to wszystko teraz wygląda ? Obejrzałem kilka vlogów sprzed paru dni to widać pustawo i 70% ludzi w maseczkach gdzieś …

  Odpowiedz
  • Na mieście nie ma obowiązku masek, ale wielu ludzi po tym co się jeszcze niedawno działo sama z siebie chodzi w maskach. Maseczki obowiązkowe jak u nas – w środkach komunikacji miejskiej, sklepach itd. Również w otwartych atrakcjach typu Casa Vicens, gdzie wchodzimy do zamkniętej przestrzeni, obowiązkowe jest założenie maseczki. Wszędzie luźno, jeśli ktoś nie ma większych obaw, można bardzo swobodnie zwiedzać ze względu na małą liczbę turystów.

  • Witam.
   Czy jak będę podróżował w 4 osoby (2 dorosłe i 2 dzieci) to na każdą osobę muszę taki formularz wypełnić?
   Pozdrawiam

  • Tak, najlepiej tak zrobić.

 • Witam,
  Jak obecnie wygląda sytuacja w Barcelonie? Mam lot na 22 lipca i nie wiem czy odwoływać nocleg czy nie, bo czytam że Katalonia znów zamyka ludzi w domu.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Witaj Adam,
   Nikt nie zamyka ludzi w domach.
   Władze zaapelowały po prostu, żeby bardziej ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz.
   Nie ma co ukrywać, że po ciężkim lockdownie Hiszpanie tłumnie wyszli na miasto oraz plaże.
   W dużych skupiskach ludzkich potrafi być tłok, a aktualnie większość osób przechodzi wirusa bezobjawowo (nawet bez gorączki).

   Same atrakcje turystyczne działają normalnie, w tym autobus turystyczny czy kolejka na Montjuic. Od przyszłego tygodnia w weekendy dla turystów otwarta jest również Sagrada Familia.

   Jednak decyzja należy do ciebie, pamiętaj żeby przed ew wyjazdem wypełnić formularz sanitarny online.

 • Hej, mam pytanie. w swoim formularzu w pierwszym etapie zaznaczałam, że podróżuję z dzieckiem… ale w kolejnych etapach już nie było pytań odnosnie pobytu ani zdrowia dziecka… czy tak to powinno wyglądać?

  Odpowiedz
 • Hej
  Przyjeżdżamy w sobotę 29.08 do Platja d’Aro. Czy musimy wypełniać formularz przyjeżdżając samochodem?
  Jakie są procedury w związku z transportem drogowym?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Obywatele UE podróżują bez problemu.
   Na przejściach wyrywkowo kamery termowizyjne lub mierzenie temperatury bezdotykowym termometrem.

 • Nie mogę ściągnąć aplikacji SPTH na mój telefon – nie ta wersja telefonu. Co w takim wypadku robić? Można kod qr wygenerować bez ściągania aplikacji?

  Odpowiedz
 • Hejka! Czy lecąc do Hiszpanii (załóżmy Madryt) i nastepnie na Teneryfe, to czy potrzebny drugi kod QR?

  Odpowiedz
  • Hejka,
   Ciekawe pytanie.
   Tak, lepiej zarejestrować drugą podróż.
   W formularzu podajemy przede wszystkim dane przelotu, numer siedzenia w samolocie oraz miejsce, w którym będziemy mieszkać po przylocie.
   Z tego względu jeden formularz na Madryt, a drugi na lot i pobyt na Teneryfie nawet, jeśli lot jest “wewnętrzny”, czyli Madryt – Teneryfa.

 • Hej!

  A co z transportem lądowym? Jedziemy właśnie z mężem. Mamy testy na covida ale to oświadczenie jest wszędzie tylko w wersji przylotu…

  Odpowiedz
 • Czy jadąc kamperem potrzebuje tez mieć?

  Odpowiedz
 • Hej, hej
  Wylatujemy z grupą młodzieży do Sevilli na 3 tygodnie praktyk zawodowych, na stronach ministerstwa jest napisane, że można przedstawić również formularz sanitarny w wersji papierowej, czy możecie mi pomóc i przesłać taki formularz?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Hiszpanie bodajże akceptowali te wnioski to końca lipca. Później od sierpnia tylko elektroniczne. Ale wiem z doświadczenia, że jak ktoś miał problem z wypełnieniem w aplikacji czy na stronie internetowej, mógł domagać się papierowego wniosku na lotnisku. Bo to właśnie już na lotnisku w Polsce te kody są sprawdzane. Znajomy lecący z Katowic kiedy wytłumaczył całą sprawę, otrzymał taki wniosek.

   Przy grupie wolałbym jednak próbować, aby każdy z uczniów spróbował zrobić to na swoim smartfonie (ściągając aplikację podlinkowaną na spth.gob.es).

   Wniosek w wersji papierowej na adres email 🙂 Tak na wszelki wypadek gdyby komuś coś nie poszło.

 • Dziękuję bardzo za odpowiedź i wskazówki, pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 • onomatopeja
  30 marca 2021 14:36

  Witam, mam problem z wygenerowaniem kodu. Nie przychodzi forma do wypisania na kod QR a gdy chce zrobić to od nowa to wyskakuje powiadomienie że nie można bo już istnieje. Ktoś coś?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   31 marca 2021 09:51

   Witaj,
   Taki błąd zdarza się w momencie, kiedy przekręcimy coś w adresie email. Wtedy nie przychodzi mail z kodem, którym kontynuujemy wypełnianie wniosku.

   Jak próbujesz drugi raz, rozpoznaje, że takie dane są już w systemie.

   Rozwiązania są dwa – podać inny numer dowodu – np paszportu.
   Jeśli nie masz, pozostanie tłumaczenie na lotnisku i wypełnienie tego samego tylko w wersji papierowej. Dla osób, które powiedzą że z przyczyn technicznych nie mogły wypełnić formularza, na odprawach mają przygotowane puste druki.

 • Witam,
  Lecę do Barcelony ale jest to lot z przesiadka w Monachium. Jaki numer lotu mam podać w formularzu FCS?

  Odpowiedz
 • Witam,
  Moja ciocia leci do Barcelony w najbliższym tygodniu, wiemy że potrzebujemy wypełnić formularz fcs, jakie badania ma zrobić itd. ale problem pojawia się w momencie gdy w formularzu fcs trzeba podać adres pod którym ciocia będzie przebywać w Hiszpanii. Otóż ona nie będzie przebywać pod żadnym adresie, ponieważ leci do Hiszpanii po chłopaka, i tego samego dnia po przylocie wyruszają w drogę powrotną do Polski busem. Jak w takim wypadku uzupełnić formularz fcs z miescem pobytu w Hiszpanii?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   13 kwietnia 2021 08:55

   Witaj,
   Miejsce adresu nie jest oznaczone gwiazdką i nie jest obowiązkowe. Podajesz tylko region – Catalunya i miasto – np. Barcelona, to wszystko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu