News

Nowy rok, nowe ceny biletów

Zgodnie z Dekretem Królewskim z 27 grudnia została utrzymana redukcja wybranych biletów na rok 2023. Nie objęła ona jednak bardzo popularnego wśród turystów biletu T-Casual. Szczegóły zmian w poniższym wpisie.

Utrzymana redukcja wybranych biletów

Władze regionu wprowadziły w ostatnim kwartale 2022 roku obniżki na wybrane bilety. Miało to związek z inflacją, a także z chęcią promowania publicznej komunikacji. Dzięki temu spadła cena m.in. popularnego biletu 10 – przejazdowego T-Casual do ceny 7,95 euro.

27 grudnia TMB zamieściła informację o przedłużeniu obniżki cen biletów na 2023 rok. Wszystko to z zastrzeżeniem możliwości przywrócenia poprzednich cen w drugiej połowie roku. Beneficjentami obniżek są przede wszystkim mieszkańcy metropolii, gdyż niższe ceny zostały utrzymane na bilety miesięczne T-Usual, T-Jove, a także dla posiadaczy kart dużej rodziny i niepełnych rodzin T-70. Obniżki są gigantyczne, bo wynoszą 50%. Dzięki temu bilet miesięczny w Barcelonie kosztuje obecnie 20 euro!

T-Casual wraca do starej ceny

Bardzo popularny wśród turystów 10 – przejazdowy bilet T-Casual wraca do poprzedniej ceny, czyli 11,35 euro. Cena i tak jest bardzo atrakcyjna, gdyż w czasie pandemii Covid-19 władze Barcelony zawiesiły planowane podwyżki cen biletów. Dzięki temu ta sama stawka obowiązuje już czwarty rok.

Co ważne, bilety T-Casual kupowane w ostatnim kwartale po obniżonej stawce 7,95 euro należy wykorzystać do 15 stycznia 2023 roku. Po tym czasie nie będą już działały.

Darmowe przejazdy koleją

W ramach promowania transportu publicznego, został przedłużony program bezpłatnych przejazdów kolejowych w kolejach regionalnych. Dzięki temu mieszkając np. w miejscowościach na Costa Brava można zapewnić sobie darmowe przejazdy na trasie np. Santa Susanna – Barcelona.

Taki bilet „zerowy” musi być zintegrowany z naszym dowodem osobistym, więc kupując go np. w tradycyjnym okienku, podajemy sprzedawcy swój dokument. Kaucja za wydanie takiego biletu wynosi 10 euro lub 20 euro w przypadku połączeń w Katalonii (np. linie R11, R12, R13 itd). Zatem dla chcących podróżować np. popularną linią R1, kwota kaucji wynosi zaledwie 10 euro. Jest zwracana w przypadku wykorzystania określonej liczby przejazdów – 16 lub więcej. Turystów kilkudniowych zwykle to nie dotyczy, więc jedyny koszt to w/w kaucja.

Zobacz również

24 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Hej
  Mam pytanko, a co z biletem T-Familiar? Czy dalej można kupić i za ile?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Te bilety nie były w ogóle objęte obniżkami.
   Są cały czas w tej samej cenie – 10 euro. W cenie 8 przejazdów.

 • Dzięki za szybka odpowiedź.
  A czy ten bilet kupie bez problemu w automacie na lotnisku? i czy musze podczas zakupu podać dane wszystkich podróżujących?

  Odpowiedz
  • T-Familiar nie jest imienny, więc kupujesz jak normalny bilet, bez podawania danych.
   Kupisz go na lotnisku, ale na stacji pociągu R2N oraz metra, więc jeśli jedziesz pociągiem to jak najbardziej tak.

 • Witam jaki bilet w lutym kupić na trasie Calella-Barcelona i na poruszanie się po Barcelonie. Zaznaczę że chcemy być dwa razy w Barcelonie.

  Odpowiedz
  • Jeśli planujecie 2 razy jechać na tej trasie, to T-Familiar 40 euro. Jadąc dwa razy do Barcelony i dwa razy wracając, wykorzystacie idealnie 8 przejazdów.

   Z racji aktualnego programu darmowych przejazdów koleją regionalną, można wyrobić sobie w okienku tzw. bilet zerowy na tej trasie. Kaucja za taki bilet to 10 euro, więc dwa bilety 20 euro.
   Wyjdzie was to połowę taniej niż T-Familiar.

 • Hej mam pytanie.
  Będę z rodzinką jeździć na trasie Sabadell – Barcelona i po Barcelonie.
  Będzie to sporo przejazdów.
  Czy taki bilet zerowy obowiązuje na wszystkie strefy ?
  Czy w kasie należy powiedzieć tylko ze chce się zakupić bilet z kaucją boleto de tren cero ?
  I czy dobrze rozumiem, kupuje bilety, jeździmy np. 20 przejazdów idę do kasy i zwracają nam za te bilety?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Obowiązuje na koleje regionalne na wybrane trasie.
   Podajesz zatem np. trasę Sabadell – Barcelona Sants i na tej trasie się poruszasz.
   W samej Barcelonie musisz zainwestować w jakiś bilet – T-Casual 10 przejazdowy, bilet dzienny T-Dia czy kartę na nielimitowaną liczbę przejazdów przez kilka dni Hola Barcelona.

   Kupując ten bilet zerowy płacicie kaucję 10 euro. Po wykonaniu co najmniej 16 przejazdów możecie się ubiegać o zwrot tej kaucji 🙂

  • Jak działają przepisy? 

   Podróżni muszą pobrać aplikację, w której wyznacza się miejsce docelowe. Następnie należy wpłacić depozyt w wysokości 10 euro za linie podmiejskie i 20 euro za podróże na średnie odległości. Kod QR na aplikacji służy jako bilet. Kaucja podlega zwrotowi na koniec roku, jeżeli posiadacz biletu odbył co najmniej 16 podróży do wskazanego miejsca lub do dowolnego miejsca w tej samej strefie.

   Znalazłam taką informację. Wynika z tego że może to być za 10 podróżowanie po całej 1 strefie.

  • Kasia – nie tylko.
   Działa to nie tylko w I strefie.
   Po prostu na wybranej trasie w kolejach regionalnych.
   Tak jak wkleiłaś wyżej – można to załatwić online, ale można to również zrobić to na dowolnej stacji na miejscu w tradycyjnym okienku.

 • ilośc osób na bilet
  13 stycznia 2023 21:14

  Witam. Czy na bilet T-Casual mogą jechać dwie osoby? Będę na 2 dni z dzieckiem i raczej nie skorzystamy więcej niż z 10 przejazdów razem.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie. Taką rolę pełni bilet T-Familiar. Masz na nim 8 przejazdów i możesz wspólnie kasować jeden bilet z dzieckiem (x2).

  • Dzięki za odpowiedź, czy transfer z lotniska i na następny dzień na lotnisko również będzie obowiązywał na tym bilecie czy lepiej wykupić T-Dia i mieć spokojną głowę 🙂

  • Pewnie, jeśli planujesz zmieścić się w 8 przejazdów, to kupuj T-Familiar.
   Na nim z lotniska wydostaniesz się pociągiem R2N. Metro z lotniska jest dodatkowo płatne.
   Szczegóły: Lotnisko El Prat – dojście na pociąg R2N i zakup biletu

 • Czy jak kupię T casual (w sumie 4 takie bilety planuje kupić dla rodziny 2+2) to mogę na jednym segmencie wsiąść w autobus z lotniska (nr46) i później z placu Espana przesiąść się na metro i jeżeli się wyrobie w 75 min będzie to liczone jako jeden przejazd? Czy za każdym razem muszę kasować bilet? W metrze zakładam ze są bramki, a w autobusie jak to działa? Czy jestem w stanie sprawdzić ile przejazdów mi zostało? Dzięki.

  Odpowiedz
  • Tak, bilety musisz odbić na kasowniku w autobusie.
   Jeśli zmieścisz się w wyznaczonym czasie, podczas wchodzenia do metra na bramkach nie policzy ci kolejnego przejazdu. Jeśli będziesz używać tradycyjnych kartoników, to każdy kolejny przejazd jest drukowany na tyłach biletu. Jeśli używasz biletów elektronicznych, wszystko będzie w aplikacji.

 • Na początku chciałam pogratulować świetnego bloga, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o Barcelonie. My w stolicy Katalonii wybieramy się w maju, nocować będziemy w Calei.
  Bardzo proszę o przybliżenie kwestii darmowych przejazdów koleją. Na stronie rodalies gen cat wyczytałam, że jest to przedłużone na cały 2023 rok. Rozumiem, że muszę wyrobić kartę abonamentową, przypisaną niejako do mojego dowodu osobistego. Mąż wyrobi drugą. Można to zrobić poprzez aplikację RENFE albo na dworcu. Z karty pobierana jest kaucja w wysokości 10 e, która zostanie zwrócona w przypadku gdy wykorzystamy 16 przejazdów. Jeśli tyle nie zużyję, to kaucja przepada.

  Co z dziećmi? (6 i 11 lat). Czy wyrabia im się osobne karty (dzieci mają dowody)? Czy też są „przypisane” do którejś z naszych kart?

  Jak liczymy te 16 przejazdów? Rozumiem, że karta jest imienna, więc te 16 przejazdów to dla jednej osoby.
  Czy karta jest na jedną trasę (powiedzmy Calella – Barcelona), czy te liczone przejazdy mogą być na różnych trasach? A może dotyczy to podróży w obrębie tylko jednej linii (np. R1)?

  Jeszcze raz wielkie dzięki, robicie świetną robotę.

  Odpowiedz
  • Dzięki za miłe słowa.
   Wszystko się zgadza. Dla dzieci również wyrabiacie takie zerówki, czyli łącznie cztery bilety i cztery kaucje.
   Kartę wyrabiacie na przejazd na konkretnej trasie, czyli np. Calella – Barcelona. Także korzystacie na przejazdach tą trasą na linii R1. Przejazd w jedną stronę to 1 przejazd. Powrotny drugi. W praktyce turystom ciężko wykonać te 16 kursów na osobę, ale kaucja jest śmiesznej wysokości i nawet przy dwukrotnym dojeździe do miasta i tak się się opłaca (bilet jednorazowy na tej trasie to 5,5 euro / osoba).

 • Tak, te darmowe przejazdy to kapitalne rozwiązanie (że też w Polsce na to nie wpadli 😉
  Napisz mi proszę jeszcze, czy skoro mogę korzystać z karty na całej trasie R1, to w pociągu z Calei do Girony również? (chodzi o połączenie bezpośrednie, bez przesiadki w Maçanet-Massanes. Z tego co znalazłam na stronie rodalies gencat, to co dwie godziny są takie połączenia oznaczone właśnie jako R1).
  I ostatnie pytanie: czy karty dla dzieci mogę także wyrobić przez aplikację czy tylko w „okienku” na dworcu lub w automacie biletowym? I czy karta działa od razu? tj. przyjeżdżam na dworzec, wyrabiam karty na stacji i mogę korzystać?
  Uff, na razie tyle. Im bliżej wyjazdu, to pewnie jeszcze Was o coś pomęczę 🙂

  Odpowiedz
  • Nie, karta jest ważna tylko na wybranej przez ciebie trasie.
   Nie testowałem wyrabiania kart dla dzieci przez internet, ale myślę że przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku osób dorosłych.

   Tak, bilet działa od razu. Czyli np. wyrabiasz ją na stacji i od razu wskakujesz do pociągu 🙂

 • Bilet miesięczny
  24 stycznia 2023 12:06

  Dzień dobry. Mam pytane, czy w Barcelonie można kupić bilet miesięczny? Będę tam turystyczne prawie 3 miesiące, więc chyba warto. Nie wiem czy jest taka opcja. Będę wdzięczny za info.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Pewnie! Tym bardziej, że są aktualnie obniżone taryfy o 50%.
   Za miesięczny zapłacisz 20 euro.
   Nie liczy się tutaj miesiąc, tylko jego działanie jest liczone od pierwszego skasowania przez kolejne 30 dni.
   Bilet miesięczny jest zintegrowany z numerem Twojego dokumentu pdróży.

 • Bilet miesięczny
  29 stycznia 2023 21:51

  Co to znaczy:
  Bilet miesięczny jest zintegrowany z numerem Twojego dokumentu podróży.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   30 stycznia 2023 08:40

   Jeśli kupujesz go online / w automacie, konieczne jest wpisanie Twojego numeru dowodu / paszporty.
   Dokument będzie również potrzebny przy zakupie w okienku.
   Oznacza to, że nikt inny poza tobą nie będzie mógł korzystać z tego biletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team