News

Nowy rok, nowe ceny biletów

Zgodnie z Dekretem Królewskim z 27 grudnia została utrzymana redukcja wybranych biletów na rok 2023. Nie objęła ona jednak bardzo popularnego wśród turystów biletu T-Casual. Szczegóły zmian w poniższym wpisie.

Utrzymana redukcja wybranych biletów

Władze regionu wprowadziły w ostatnim kwartale 2022 roku obniżki na wybrane bilety. Miało to związek z inflacją, a także z chęcią promowania publicznej komunikacji. Dzięki temu spadła cena m.in. popularnego biletu 10 – przejazdowego T-Casual do ceny 7,95 euro.

27 grudnia TMB zamieściła informację o przedłużeniu obniżki cen biletów na 2023 rok. Wszystko to z zastrzeżeniem możliwości przywrócenia poprzednich cen w drugiej połowie roku. Beneficjentami obniżek są przede wszystkim mieszkańcy metropolii, gdyż niższe ceny zostały utrzymane na bilety miesięczne T-Usual, T-Jove, a także dla posiadaczy kart dużej rodziny i niepełnych rodzin T-70. Obniżki są gigantyczne, bo wynoszą 50%. Dzięki temu bilet miesięczny w Barcelonie kosztuje obecnie 20 euro!

T-Casual wraca do starej ceny

Bardzo popularny wśród turystów 10 – przejazdowy bilet T-Casual wraca do poprzedniej ceny, czyli 11,35 euro. Cena i tak jest bardzo atrakcyjna, gdyż w czasie pandemii Covid-19 władze Barcelony zawiesiły planowane podwyżki cen biletów. Dzięki temu ta sama stawka obowiązuje już czwarty rok.

Co ważne, bilety T-Casual kupowane w ostatnim kwartale po obniżonej stawce 7,95 euro należy wykorzystać do 15 stycznia 2023 roku. Po tym czasie nie będą już działały.

Darmowe przejazdy koleją

W ramach promowania transportu publicznego, został przedłużony program bezpłatnych przejazdów kolejowych w kolejach regionalnych. Dzięki temu mieszkając np. w miejscowościach na Costa Brava można zapewnić sobie darmowe przejazdy na trasie np. Santa Susanna – Barcelona.

Taki bilet „zerowy” musi być zintegrowany z naszym dowodem osobistym, więc kupując go np. w tradycyjnym okienku, podajemy sprzedawcy swój dokument. Kaucja za wydanie takiego biletu wynosi 10 euro lub 20 euro w przypadku połączeń w Katalonii (np. linie R11, R12, R13 itd). Zatem dla chcących podróżować np. popularną linią R1, kwota kaucji wynosi zaledwie 10 euro. Jest zwracana w przypadku wykorzystania określonej liczby przejazdów – 16 lub więcej. Turystów kilkudniowych zwykle to nie dotyczy, więc jedyny koszt to w/w kaucja.

Zobacz również

123 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Inna opcja na dojazdy
  30 maja 2023 10:19

  Hmm, to jeśli te bilety zero są tylko dla mieszkańców to jaka następna opcja jest najkorzystniejsza jeśli chodzi o dojazdy z Callela do Barcelony (3 osoby, 2-3 wyjazdy tam i z powrotem).
  ps
  Swoją drogą w Niemczech bilet za 49 euro na komunikację we WSZYSTKICH miastach oraz pociągi (poza ekspresami) jest dla każdego, nie tylko dla Niemców. W końcu nie miało być sortowania Europejczyków na gorszych i lepszych.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   31 maja 2023 12:50

   Tak, na temat równości w UE również mam swoje zdanie, a także bardzo negatywnie od samego początku podchodzę do wszelkiego typu redukcji czy „darmowych biletów” bo przecież wiadomo, że i tak są zasilanie z kieszeni lokalnych podatników.

   Wracając do tematu – T-Familiar w opcji na IV strefę.
   Sprzedaż biletów Bonotren na 10 przejazdów była zawieszona z racji „zerówek”.
   T-Familiar można wspólnie wykorzystywać, kosztuje 35 euro i jest na nim 8 przejazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team