Od 10 grudnia wjazd do Hiszpanii również z testem antygenowym

Władze Hiszpanii poza dotychczas funkcjonującym testem PCR, wprowadziły możliwość wjazdu na swoje terytorium z negatywnym wynikiem testu antygenowego. To znaczące ułatwienie ze względy na różnicę w cenach obu testów.

Hiszpania od 23 listopada 2020 roku dość mocno zacieśniła ograniczenia dla turystów. Do funkcjonującego formularza internetowego (oraz w formie aplikacji) z deklaracją zdrowia, dołączono konieczność posiadania negatywnego wyniku RT-PCR wykonanego co najmniej 72h przed wjazdem do Hiszpanii. To skutecznie zahamowało ruch turystyczny, ze względu również na koszt samego testu wraz z tłumaczeniem.

Z obostrzeń wyłamały się autonomoczne władze wysp kanaryjskiej, które utrzymywały możliwosć przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego, umożliwiały również przez jakiś czas wykonanie go dopiero po przylocie na miejsce w wyznaczonych placówkach w bardzo niskiej cenie (ok.30 euro).

Od 10 grudnia cała Hiszpania została objęta możliwością przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego. Różnica jest znacząca, gdyż test PCR to wydatek dobrze powyżej 400 złotych, a test antygenowy wraz z tłumaczeniem to wydatek rzędu 200 złotych.

Do tej pory wyniku testów musiały być tłumaczone na język hiszpański bądź angielski. Od 10 grudnia jest możliwość posiadania negatywnego wyniku również w języku niemieckim oraz francuskim. To duże udogodnienie dla obywateli właśnie tych krajów, gdyż koszt wykonania testu przed wylotem jeszcze bardziej się obniża.

Po totalnej wycince połączeń lotniczych jest obecnie kilka propozycji na loty w grudniu oraz na początku stycznia (okres świąteczno – noworoczny). Szersza liczba połączeń z polskich lotnisk wraca jednak dopiero od lutego i marca.

Obowiązkowe testy na obecność wirusa Sars-Cov-2 nie dotyczy dzieci do lat 6.

W dalszym ciągu istnieje konieczność zarejestrowania swojego przylotu na stronie spth.gob.es. Instrukcję wypełnienia wniosku znajdziesz we wpisie Jedziesz do Hiszpanii? Pamiętaj o formularzu sanitarnym.

2 odpowiedzi do «Od 10 grudnia wjazd do Hiszpanii również z testem antygenowym»

 1. W pisze:

  Test antygenowy ? Na Ministerstwie Spraw Zagranicznych mówią o teście TMA – aczkolwiek nikt nie wie co to jest … tzn nikt nie był w stanie mi wytłumaczyć jaki jest odpowiednik tego testu w Polsce. Placówki które wykonują testy mówią żeby dowiadywać się u źródła , Ministerstwo mówi odwrotnie …. szczerze ja osobiście boje się zaryzykować o zrobić ten test antygenowy , bo nikt w naszym kraju nie podał do oficjalnej wiadomości tych informacji . Znacie może kogoś kto wykonał ten test? I bezproblemowo wleciał do ES ?

  Pozdrawiam 🙂 🙂

  1. Beata & Tomek pisze:

   Oczywiście nazwa test antygenowy to nazwa potoczna. podobnie jak ludzie mówią o zarażeniu kkoronawirusem, ale nieadomo którym 🙂

   TMA to Transcription-Mediated Amplification – izotermiczna amplifikacja materiału genetycznego.

   Pracując w branży turystycznej oferujemy turystom pobyty np. na wyspach kanaryjskich i te testy w zupełności wystarczają. Skorzystało już z tego rozwiązania kilkunastu klientów i nie mieli żadnych problemów. Koszt wraz z tłumaczeniem to ok 182 PLN po kodzie rabatowym organizatora. Zresztą jeśli zamawia się test online na stronie (np. firma Diagnostyka), ciągle są jakieś promocje, które zbijają ten koszt właśnie do takiej kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *