News

Od 10 grudnia wjazd do Hiszpanii również z testem antygenowym

Władze Hiszpanii poza dotychczas funkcjonującym testem PCR, wprowadziły możliwość wjazdu na swoje terytorium z negatywnym wynikiem testu antygenowego. To znaczące ułatwienie ze względy na różnicę w cenach obu testów.

Hiszpania od 23 listopada 2020 roku dość mocno zacieśniła ograniczenia dla turystów. Do funkcjonującego formularza internetowego (oraz w formie aplikacji) z deklaracją zdrowia, dołączono konieczność posiadania negatywnego wyniku RT-PCR wykonanego co najmniej 72h przed wjazdem do Hiszpanii. To skutecznie zahamowało ruch turystyczny, ze względu również na koszt samego testu wraz z tłumaczeniem.

U W A G A Aktualizacja: 13.04.2021
Aktualnie wjazd do Hiszpanii, w tym na Wyspy Kanaryjskie możliwy jedynie z negatywnym wynikiem testu RT-PCR, RT-LAMP lub TMA.
Brak możliwości przedstawienia wyników najtańszych testów antygenowych.

Poza PCR, pozostałe dwa były bardzo rzadko spotykane w Polsce, ale na np. na większości polskich lotnisk są już robione antygenowe RT-LAMP. Na ich wynik czeka się ok. 1 godziny.

Z obostrzeń wyłamały się autonomoczne władze wysp kanaryjskiej, które utrzymywały możliwosć przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego, umożliwiały również przez jakiś czas wykonanie go dopiero po przylocie na miejsce w wyznaczonych placówkach w bardzo niskiej cenie (ok.30 euro).

Od 10 grudnia cała Hiszpania została objęta możliwością przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego. Różnica jest znacząca, gdyż test PCR to wydatek dobrze powyżej 400 złotych, a test antygenowy wraz z tłumaczeniem to wydatek rzędu 200 złotych.

Do tej pory wyniku testów musiały być tłumaczone na język hiszpański bądź angielski. Od 10 grudnia jest możliwość posiadania negatywnego wyniku również w języku niemieckim oraz francuskim. To duże udogodnienie dla obywateli właśnie tych krajów, gdyż koszt wykonania testu przed wylotem jeszcze bardziej się obniża.

Po totalnej wycince połączeń lotniczych jest obecnie kilka propozycji na loty w grudniu oraz na początku stycznia (okres świąteczno – noworoczny). Szersza liczba połączeń z polskich lotnisk wraca jednak dopiero od lutego i marca.

Obowiązkowe testy na obecność wirusa Sars-Cov-2 nie dotyczy dzieci do lat 6.

W dalszym ciągu istnieje konieczność zarejestrowania swojego przylotu na stronie spth.gob.es. Instrukcję wypełnienia wniosku znajdziesz we wpisie Jedziesz do Hiszpanii? Pamiętaj o formularzu sanitarnym.

Zobacz również

11 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Test antygenowy ? Na Ministerstwie Spraw Zagranicznych mówią o teście TMA – aczkolwiek nikt nie wie co to jest … tzn nikt nie był w stanie mi wytłumaczyć jaki jest odpowiednik tego testu w Polsce. Placówki które wykonują testy mówią żeby dowiadywać się u źródła , Ministerstwo mówi odwrotnie …. szczerze ja osobiście boje się zaryzykować o zrobić ten test antygenowy , bo nikt w naszym kraju nie podał do oficjalnej wiadomości tych informacji . Znacie może kogoś kto wykonał ten test? I bezproblemowo wleciał do ES ?

  Pozdrawiam 🙂 🙂

  Odpowiedz
  • Oczywiście nazwa test antygenowy to nazwa potoczna. podobnie jak ludzie mówią o zarażeniu kkoronawirusem, ale nieadomo którym 🙂

   TMA to Transcription-Mediated Amplification – izotermiczna amplifikacja materiału genetycznego.

   Pracując w branży turystycznej oferujemy turystom pobyty np. na wyspach kanaryjskich i te testy w zupełności wystarczają. Skorzystało już z tego rozwiązania kilkunastu klientów i nie mieli żadnych problemów. Koszt wraz z tłumaczeniem to ok 182 PLN po kodzie rabatowym organizatora. Zresztą jeśli zamawia się test online na stronie (np. firma Diagnostyka), ciągle są jakieś promocje, które zbijają ten koszt właśnie do takiej kwoty.

 • Hej, czy mogę prosić o informacje jak zakupić testy?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   16 lutego 2021 10:07

   Taniej można przez internet, np. firma Diagnostyka – diag.pl.
   Jeśli wakacje na Lanzarote kupowałeś w biurze podróży (organizator TUI czy Itaka) to biura mają dodatkowe kody zniżkowe za zrobienie testów.

 • Witam, czyli ten test to antygenowy ?,nie mogę nic znaleźć, napisane tylko ze honorowane w Hiszpanii
  PCR (RT-PCR),
  TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
  RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   8 kwietnia 2021 11:22

   Nie, testy antygenowe nie są akceptowane aktualnie w Hiszpanii.
   Podświetliliśmy to w górnej części wpisu.
   Po prostu te TMA oraz RT-LAMP są w Polsce mało popularne.

   U nas głównie się wykonuje RT-PCR oraz antygenowe.

 • Kochani, poproszę o informacje czy wracajac z Barcelony do Polski, mozna na lotnisku w Barcelonie wykonać test antygenowy i jaki jest koszt? Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   13 kwietnia 2021 09:04

   Witaj Renata,
   Niestety na ten moment żadne laboratorium nie prowadzi testów na lotnisku El Prat.
   Pamiętaj, że zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, test możesz również zrobić do 48h po wylądowaniu w Polsce 🙂
   Możesz go zrobić od razu na lotnisku np. w Krakowie czy Warszawie, ale również w dowolnym inny miejscu.

 • Sorki, juz doczytalam. Super ta Wasza strona i aktualne informacje. Lecę w maju 🙂
  Dzięki, pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Robicie dobrą robotę, jesteście bardzo pomocni, serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu