News

Zasady wjazdu do Hiszpanii (aktualizacja 07.05.2021)

Czyli jakie dokumenty i testy są potrzebne, aby polecieć do Hiszpanii, w tym do Barcelony. W jednym miejscu przedstawiamy wam wszystkie aktualne warunki i obostrzenia.

W Hiszpanii porty lotnicze funkcjonują normalnie. Działają sklepy i restauracje na terminalach. Co ważne, aktualnie na lotnisku El Prat w Barcelonie działa tylko Terminal 1. Wszystko to ze względu na jeszcze ograniczoną ilość połączeń. Należy o tym pamiętać zwłaszcza lecąc z Barcelony do Polski. T2 jest aktualnie nieczynny.

Testy

W tej sprawie pojawia się najwięcej pytań. Sporo zamieszania wywołują zwłaszcza tanie testy antygenowe, które przez pewien czas również były tu akceptowane.

Aktualnie wjazd do Hiszpanii wiąże się z koniecznością przestawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa Sars-Cov-2, wykonanego najwcześniej 72h przed podróżą. Wynik testu musi być przetłumaczony (tłumaczenie z laboratorium wykonującego test) na język angielski, hiszpański czy francuski. Hiszpanie akceptują testy RT-PCR, RT-LAMP oraz TMA. Pierwszy to standardowe badanie większości krajów. Jego ceny są jednak dość wysokie – w Polsce z tłumaczeniem za test zapłacimy od 400 do 500 PLN. Co również ważne, na jego wynik czekamy dobre kilka godzin, stąd zwykle od pobrania próbki trzeba czekać ok. 24h na dostarczenie przez laboratorium wyniku wraz z tłumaczeniem.

Testy RT-PCR
Najlepszą aktualnie ofertę na testy PCR ma GynCentrum. Przy umówieniu się na wymaz przez ich stronę internetową, po wpisaniu kodu rabatowego Lato2021!, koszt testu z tłumaczeniem na j. angielski wynosi zaledwie 249 PLN / osoba.
U W A G A
Aktualnie zaświadczenie o szczepieniu nie zwalnia z obowiązku wykonywania testu przed lotem do Hiszpanii. Przywilejem osób zaszczepionych jest jedynie automatyczne zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski.

Pozostałe dwa testy były rzadko opisywane i podawane, np. przez biura podróży, gdyż w Polsce były bardzo mało popularne. W ostatnim czasie, kiedy punkty wymazowe powstały na wszystkich polskich lotniskach, szerzej dostępny stał się szybki test RT-LAMP. Nie wolno go jednak mylić z najtańszym, bardzo popularnym testem antygenowym, który w zupełności wystarca w dużej części krajów UE, ale nie jest akceptowany w Hiszpanii.

Oczekiwanie na wynik testu RT-LAMP nie jest tak szybkie jak w przypadku testów antygenowych (5 – 10 minut), ale pozwala na uzyskanie wyniku do 1 godziny. Dzięki temu z powodzeniem możemy np. pojawić w Balicach 3h przed wylotem do Barcelony i zrobić test RT-LAMP od razu na lotnisku i z gotowym wynikiem udać się do odprawy. Negatywny wynik testu co prawda nie oznacza jednoznacznie brak zakażenia, ale w dużej części niweluje ryzyko podróży osoby roznoszącej patogen. Z kolei pozytywny wynik RT-LAMP jest jednoznacznym wskazaniem do wykonania powtórnego badania dokładniejszym RT-PCR.

Testy RT-LAMP nie dość że dużo szybsze, to dodatkowo wyraźnie tańsze. Ich ceny w polskich laboratoriach oscylują w granicach 150 – 200 PLN / osoba. Dla własnego komfortu i ew. możliwości bezkosztowego odwołania noclegu np. dzień przed przylotem, polecamy zrobienie testu co najmniej dzień czy dwa przed podróżą. W niektórych liniach lotniczych istnieje możliwość w momencie rezerwacji biletów dopłaty do ubezpieczenia, które zwróci nam koszty przelotu w przypadku pozytywnego wyniku testu. Biura podróży również oferują możliwość bezpłatnej zmiany w przypadku pozytywnego wyniku testu, ale organizator musi o tym wiedzieć przynajmniej w dzień poprzedzający wylot. Robienie testu w dniu wyloty i ew. pozytywny wynik będzie wiązał się z utratą wszystkich wpłaconych na rzecz wycieczki środków (chyba, że mamy odpowiednie ubezpieczenie od rezygnacji rozszerzone o Covid-19).

Z obowiązku robienia testów zwolnione są dzieci do lat 6.

Obowiązek testów dotyczy przybywających ze wszystkich krajów z listy, którą zamieszcza hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia. Aktualnie na liście są m.in. wszystkie kraje unijne, a aktualna lista obowiązuje na okres 10.05 – 23.05.2021.

Formularz lokalizacyjny

To aplikacja, która funkcjonowała cały ubiegły rok i w dalszym ciągu wypełnienie formularza jest obowiązkowe dla podróżujących do Hiszpanii. Formularz może być wypełniony przez stronę internetową spth.gob.es, ale również przez zainstalowaną, dedykowaną aplikację. W formularzu nie podajemy dokładnego adresu pobytu podczas w Hiszpanii. Jest to pole opcjonalnie, obowiązkowe jest podanie jedynie regionu (w przypadku Barcelony będzie to Catalunya) oraz miejscowości. Jeśli podróżujemy samolotem czarterowym i nie znamy przed wylotem numeru swojego siedzenia, wpisujemy po prostu 1A.

Już w zeszłym roku po wejście w życie konieczności wypełnienia FCS, przygotowaliśmy dokładną instrukcję wypełnienia formularza:

Sprawdzanie dokumentów

Co ważne, kontrola posiadania testów oraz formularzy lokalizacyjnych spoczywa również na krajach, skąd ma miejsce przylot. Dlatego oba dokumenty są kontrolowane w momencie odprawy na lotnisku w Polsce. Jeśli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym, kontrolę tych dokumentów przeprowadzi osoba przed wejściem do kontroli bezpieczeństwa.

Jeśli tylko przepisy się zmienią, czy wymóg testów zostanie zniesiony (za co mocno trzymamy kciuki), na pewno szybko was o tym poinformujemy.

Kwarantanna w Polsce?

Tak, sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale każda osoba lądująca w Polsce jest zobowiązana do 10 – dniowej kwarantanny. Liczy się od dnia następnego po wylądowaniu. Większość osób – przez to, że przylatując ze strefy Schengen nie ma praktycznie kontroli – nie ma nawet takiej świadomości i normalnie funkcjonuje 🙂

Aby jednak formalnie zwolnić się z kwarantanny, należy:

 • być osobą zaszczepioną dwoma dawkami szczepionki lub jedną dawką firmy Johnson & Johnson
 • być osobą, która przechorowała Covid-19 w ostatnich 6 miesiącach (“oficjalnie”, bo teście zleconym przez lekarza rodzinnego, w warunkach izolacji domowej lub w szpitalu)
 • zrobić szybki test antygenowy. Mamy na to 48h od wylądowania w Polsce. Szybkie testy robioną są również dla wygody na każdym polskim lotnisku.

Szerzej, wg nowych wytycznych opisaliśmy to we wpisie:

Zobacz również

6 Komentarzy. Zostaw komentarz

 • Dzień dobry, gdzie w Barcelonie zrobię taniej test PCR przed powrotem do kraju? Czytałam że są tam bardzo drogie, powyżej 100 EUR, a w Polsce z tłumaczeniem za 99 zł…?

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   8 maja 2021 12:51

   Nie opłaca się dlatego, bo do zwolnienia z kwarantanny w Polsce wystarczy test antygenowy.
   W Polsce PCR też nie da się kupić za 99 złotych, normalna cena to 400 – 500 PLN, ale dzięki kodom rabatowym można zejść nawet do 249 PLN.
   Jeśli chcesz robić test w Barcelonie aby zwolnić się z kwarantanny w Polsce to faktycznie szkoda czasu – lepiej zrobić po wylądowaniu – na zrobienie testu masz 48h po przyjeździe do Polski.

 • Dla ozdrowiencow Hiszpania nic nie oferuje? 😒

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   10 maja 2021 10:01

   Póki co, nic 😉 Czekamy z niecierpliwością na nowe regulacje, bo wczoraj w Hiszpanii skończył się tzw. stan alarmowy.

 • Witam, czy orientujecie się Państwo czy dla osób podróżujących w czerwcu jest szansa na zniesienie testów jeśli będzie się zaszczepionym? Czy Hiszpania rozważa taką możliwość? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   10 maja 2021 12:05

   Witaj Magda,
   Taka możliwość powinna się według nas pojawić w najbliższym czasie. O czerwiec w tym przypadku jestem bardzo spokojny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu