News

Od 7 czerwca zaszczepieni bez testów do Hiszpanii

24 maja dla osób m.in. z Wielkiej Brytanii, a od 7 czerwca dla przybywających z pozostałych krajów, zostają złagodzone zasady wjazdu do Hiszpanii. Każda osoba w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19 może wjechać do kraju bez konieczności wcześniejszego robienia testu.

Na tą decyzję długo czekaliśmy. Po tym jak od połowy maja Grecy otworzyli w pełni swoje granice dla zaszczepionych, w Hiszpanii było to tylko kwestią czasu.

Wiadomość tą podał premier kraju Pedro Sanchez na odbywających się ostatnio targach turystycznych FITUR w Madrycie. Decyzja ta związana jest oczywiście ze znaczącą poprawą epidemiczną w Hiszpanii, a także pozostałych krajach UE. Nie czekając na oficjalne „paszporty covidowe”, Hiszpanie już od jutra będą bez testów wpuszczać osoby z dowodem szczepienia z takich krajów na Wielka Brytania, Izrael, Australia czy Nowa Zelandia. Wszystko to z powodu najlepszego wygaszenia epidemii w tych krajach oraz wysokiego odsetka osób zaszczepionych.

Dla wszystkich pozostałych krajów, w tym Polski, wjazd do Hiszpanii bez konieczności robienia testów na obecność koronawirusa dla osób zaszczepionych będzie możliwy od poniedziałku, 7 czerwca. Osoby z niepełnym szczepieniem bądź bez szczepienia w dalszym ciągu będą musiały okazać się negatywnym wynikiem testu PCR, LAMP lub TMA.

Jakie szczepionki będzie akceptować Hiszpania?

Hiszpanie będą akceptować zaświadczenia o pełnym szczepieniu szczepionkami producentów, dopuszczanych przez Europejską Agencję Leków (EMA), a także przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO). Z tego względu do Hiszpanii bez testów wjadą osoby zaszczepione preparatami takich producentów jak Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Janssen (Johnson & Johnson), ale również rosyjską Sputnik V.

Hiszpanie się szczepią?

Hiszpanie są na bardzo zbliżonym poziomie szczepień jak Polacy. Cała ludność Królestwa Hiszpanii to ok. 47 milinów osób, czyli 9 milionów więcej niż w Polsce. Na dzień dzisiejszy łączna liczba wykonanych szczepień to prawie 24 miliony, a liczba w pełni zaszczepionych osób to już prawie 8 milionów.

Odbudowa ruchu turystycznego

Hiszpanie zdecydowali się na wcześniejsze luzowanie obostrzeń z powodu chęci jak najszybszego odbudowania ruchu turystycznego w kraju. Będzie to jednak wszystko trwało. Wielka Brytania to jeden z najbardziej kluczowych krajów dla hiszpańskiej turystyki, a Brytyjczycy nadal wracając z Hiszpanii są zobowiązani do robienia testów oraz kwarantanny.

Premier Pedro Sanchez szacuje, że latem ruch turystyczny osiągnie poziom 40 – 50% ruchu z 2019 roku, ale pod koniec roku zbliży się już do 70%.

Zobacz również

5 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Jaka forma przedstawienia szczepień będzie uznawana? Tzw. paszport covidowy ma działać od 1 lipca.

  Odpowiedz
  • Beata & Tomek
   25 maja 2021 20:10

   Szczegóły będą lada chwila, ale paszporty covidowe to po prostu ta sama aplikacja we wszystkich krajach.
   Nasze kody QR w aplikacji mObywatel oraz potwierdzenia szczepienia wydrukowane z Internetowego Konta Pacjenta świetnie działają już lecąc do Grecji, Bułgarii czy na Maderę.

   Zanim wejdą unijne paszporty, zapewne dokumenty generowane przez nasze władze w zupełności wystarczą. To samo tyczy się ozdrowieńców, gdyż zaświadczenie z IKE o pozytywnym wyniku testu w ostatnich miesiącach również działa w krajach akceptujących.

 • Uff. Jest nadzieja, że odwiedzę Was 😊(w Barcelonie) pod koniec czerwca bez tych paskudnych testów… tylko mam wylot z Berlina. (?). Piękne dziękuję za info i świetną Waszą stronę. Gracias☺

  Odpowiedz
 • Witam mam pytanie, jest jakiś limit od szczepienia do wylotu.

  Odpowiedz
  • Nie ma jeszcze precyzyjnych informacji dotyczących np lotów z Polski, ale w zdecydowanej większości jest to 14 dni od przyjęcia drugiej dawki bądź jeden firmy Johnson & Johnson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team