News

Jedziesz do Hiszpanii? Pamiętaj o formularzu sanitarnym (aktualizacja 12.06.2021)

Od 2020 roku wszystkie osoby przylatujące do Hiszpanii są zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza sanitarnego. Nawet osoby zaszczepione oraz dzieci muszą dokonać wcześniej elektronicznej rejestracji swojego wyjazdu.

Pierwsze wakacje w roku pandemii koronawirusa, czyli lipiec 2020 roku, od poczatku wiązał się z rejestracją swojej podróży. Z początku akceptowane były również formularze papierowe, jednak od 1 sierpnia możliwe jest jedynie forma elektroniczna. Formularz sanitarny dostępny jest w specjalnej aplikacji na smartfony oraz na dedykowanej stronie internetowej.

Kiedy wypełnić formularz?

Elektroniczny formularz zdrowia jest dostępny pod adresem spth.gob.es. Dostępna jest również dedykowana aplikacja w Google Play oraz App Store.

UWAGA Formularz jest obowiązkowy dla wszystkich, łącznie z dziećmi do 12 lat, które są zwolnione z robienia testów czy przedstawiania szczepień czy dokumentów ozdrowieńca.

Formularz na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji należy wypełnić na najwcześniej 48h przed przyjazdem do Hiszpanii.

Wypełnienie elektronicznego wniosku wiąże się z otrzymaniem specjalnego kodu QR. Okazujemy go na lotnisku na telefonie lub wydrukowany na papierze.

Jak wypełnić formularz sanitarny?

Formularz jest dostępny w opcjach językowych – hiszpański, francuski, niemiecki i angielski. My zajmiemy się właśnie tą ostatnią wersją. Wersja strony nieznacznie się zmieniała na przestrzeni miesięcy. Kiedy był obowiązek robienia testów dla wszystkich przylatujących do Hiszpanii, w formularzu zaznaczało się również odpowiednie pole, które potwierdzało, że posiadamy negatywny wynik testu na Covid-19.

W związku z nieznacznymi modyfikacjami formularza, przedstawiamy instrukcję jego wypełnienia aktualną na dzień 29.09.2021.

Po wejściu na stronię główną, klikamy w link New Form – Individual FCS Form. Jeśli podróżujemy rodzinnie lub w grupie i korzystamy z tego samego połączenia, możemy kliknąć w link „Family Form”.


2. Wpisujemy podstawowe informacje, łącznie z numerem lotu.

UWAGA – bardzo ważnym polem jest adres email. Jeśli zrobisz literówkę, nie wypełnisz nowego formularza na te same dane. Rozwiązaniem tego problemu będzie wtedy wpisanie np. numeru paszportu zamiast numeru dowodu.


Na dole formularza znajdują się dodatkowe pola. Pierwsze dotyczy sytuacji, kiedy Hiszpania nie jest naszym miejscem docelowym, a jedynie przesiadamy się na jednym z hiszpańskich lotnisk (tranzyt). Druga dotyczy sytuacji, kiedy wypełniamy formularz za kogoś innego. Jeśli zaznaczamy to pole, będziemy musieli wpisać swoje dane oraz numer dokumentu.


Na samym dole akceptujemy warunki i przesłane przez nas informacje i naciskamy przycisk „Send”.


3. W kolejny kroku na podany adres e-mail otrzymujemy potwierdzenie wraz z kodem. Aby kontynuować proces naciskamy w link znajdujący się w mailu lub przechodzimy na stronę i naciskamy przycisk „Continue Individual Form”. Aby się uwiarygodnić, podajemy numer dokumentu wpisany wcześniej w formularzu oraz znajdujący się w mailu kod.

Treść maila:

Podajemy dane i naciskamy „Continue”


4. W kolejnym kroku podajemy kolejne dane. Podajemy adres swojego stałego zamieszkania wraz województwem. Nowością jest pole z datą urodzenia.

UWAGA Jeśli podamy datę urodzenia dziecka do 12 lat, system pominie na dalszych etapach krok, w którym podajemy nazwy szczepionek czy rodzaj robionych testów przed wjazdem do Hiszpanii.

5. W kolejnym kroku podajemy nasze miejsce w samolocie oraz adres pod którym będziemy przebywać w Hiszpanii.

W przypadku lotów czarterowych, kiedy nie znamy swojego miejsca w samolocie, wpisujemy po prostu 1A.

Po wybraniu regionu – w naszym przypadku Cataluna – bedziemy musieli wybrać dodatkowo miasto. Jeśli docelowego miasta nie ma liście, wybieramy najbliższe naszemu zakwaterowaniu. Pola z nazwami hoteli oraz dokładnym adresem nie są obowiązkowe, więc ich nie wypełniam.


6. W kolejnym kroku podajemy kraj z którego startujemy oraz jakie inne kraje odwiedziliśmy w ciągu ostatnich 14 dni. Po wyborze Polski w górnym okienku, rozwinie się kolejne, w którym obowiązkowo musimy podać nazwę województwa, z którego startujemy. Ja wpisuję zawsze województwo skąd ma miejsce wylot. Na dole zaznaczamy cel naszej podróży. Oczywiście w zależności od potrzeb, ja podaję „Tourism”.


7. W kolejnym etapie zaznaczamy właściwe odpowiedzi. Modyfikacja nastąpiła w czerwcu 2021 roku.

UWAGA Jeśli na początku wypełniania formularza podamy datę urodzenia dziecka do 12 lat, system pominie na tym etapie krok, w którym podajemy nazwy szczepionek czy rodzaj robionych testów przed wjazdem do Hiszpanii.

W pierwszym pytaniu odpowiadamy czy w ciągu 14 dni mieliśmy kontakt z osobą z potwierdzonym Covid-19.

W następnym podajemy, czy posiadamy unijny certyfikat szczepienia. Jeśli tak, musimy wgrać plik z kodem QR do systemu. Jeśli nie posiadamy pliku PDF z naszym certyfikatem, zaznaczamy odpowiednio okienko i podajemy dane dotyczące szczepienia ręcznie – producent szczepionki, kraj podania oraz datę drugiej dawki.

Jeśli zaznaczymy „Other”, wskazujemy rodzaj dokumentu na podstawie którego odbędzie się nasza podróż do Hiszpanii. Mamy do wyboru trzy opcje:

 • Vaccination – szczepienie. Podajemy wtedy ponownie swoje dane, nazwę szczepionki, datę przyjęcia ostatniej dawki oraz kraj, w którym dokonano szczepienia;
 • Diagnostic Test – podajemy dane testu na Covid-19, który zrobiliśmy przed podróżą do Hiszpanii. Podajemy wtedy datę wymazu, rodzaj testu – antygenowy czy inny wykonany w technologii NAAT (np. popularny PCR);
 • Recovery – jeśli podróżujemy do Hiszpanii jako ozdrowieniec. W przypadku tej opcji będziemy musieli podać datę pierwszego pozytywnego testu na Covid-19 oraz kraj, w którym dokonano wymazu.

UWAGA Jeśli mamy problemy z wgraniem certyfikatu do formularza, bądź wyrzuca nam błąd, zaznaczamy pole poniżej okienka do wgrywania certyfikatu. Wtedy będziemy mogli ręcznie podać dane szczepienia – datę ostatniej dawki, kraj podania oraz nazwę producenta.

Na potrzeby formularza wypełniłem informacje jako ozdrowieniec. Po wypełnieniu obowiązkowych pól naciskamy przycisk „Validate”. Przechodzimy dalej.

8. W ostatnim kroku deklarujemy, że w przypadku pojawienia się objawów koronawirusa podczas pobytu w Hiszpanii poddamy się samokwarantannie i ew. skontaktujemy się z odpowiednimi służbami. Deklarujemy również, że wszystkie podane wcześniej informacje są prawidłowe. Po zaznaczeniu zgody naciskamy przycisk „End process”.

Po kliknięciu wyświetli nam się ostatni ekran z potwierdzeniem poprawności złożenia wniosku. W tym samym momencie na naszą skrzynkę mailową wysyłany jest kod QR. Na stronie, której zdjęcie widać poniżej istnieje również możliwość pobrania kodu klikając w podświetlony link. Od niedawna przychodzi również na podany numer telefonu sms z linkiem, w którym możemy pobrać kod na telefon.


Finalny dokument ma następującą postać:

Procedury dla turystów związane z Covid-19

Z racji fazy przejściowej, turyści na lotnisku poddawani są mierzeniu temperatury. Za podejrzaną uznaje się już temperaturę wynoszącą 37,5 stopnia Celsjusza.

Władze proszą o zachowaniu dystansu społecznego wynoszącego 1,5 metra i zachowaniu zasad higieny.

Zobacz również

672 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Bardzo dziękuję, fajnie że jesteście:)

  Odpowiedz
 • Witam. Chciałabym się dowiedzieć jakie dokumenty są potrzebne, aby wrócić do Polski. Czy wymagane jest cos więcej, bo patrzę codziennie na ilość zakażeń w Polsce i obawiam się że trzeba będzie cos jeszcze mieć, aby wrócić. Pomóżcie.

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Codzienna liczba zakażeń? 3000?
   A co mają powiedzieć w GB czy w Turcji?
   Nic się nie zmienia i nie zapowiada na zmianę. Takie same zasady obowiązywały, kiedy było w PL 30 000 zakażeń dziennie. Osoby zaszczepione podróżują normalnie, nieszczepione robią test. Wszystko.

 • A co jeśli żona jest ozdrowieńcem i podróżuje w 12stym dniu po teście (czyli legalnie może jechać do Hiszpanii) a mąż musi odpowiedzieć, że miał kontakt z osobą zakażoną w ciągu ostatnich 14stu dni – ale też jest ozdrowieńcem?

  Odpowiedz
  • Nic, po prostu może zajść taka sytuacja, że skierują cię na szybki test na lotnisku w Hiszpanii, jeśli odpowiesz na pytania zgodnie ze stanem faktycznym.

 • Hej, mam pytanie, błędnie wpisałam dane. W polu imię mam wprowadzone nazwisko i odwrotnie. Czy będzie z tym problem po wylądowaniu na Teneryfie?

  Odpowiedz
 • Mam problem z wypełnieniem KLP. W miejscu daty pobytu należy podać datę do kiedy się będzie przebywać w Polsce. Bo jeśli nie wpisze do kiedy będę w Polsce to nie przejdę do wypełniania dalej.

  Odpowiedz
  • Podajesz tylko miejsca, gdzie będziesz przebywać co najmniej 1 dobę.
   Wpisujesz zatem adres domowy i podajesz datę np od 21 do 22.11. Domyślnie oznacza to, że będziesz w Polsce tylko pod tym adresem.

 • Wpisałam polskie znaki w formularzu i zamiast Żaneta mam Aneta. Wypisać jeszcze raz?

  Odpowiedz
 • I czy jeżeli będę musiała wypisać jeszcze raz ten formularz to już wtedy na inny mail??

  Odpowiedz
  • Generalnie nie powinno być z tym problemu, ale jeśli się da – poprawiaj.
   Spróbuj skorzystać z opcji Modify QR.
   Jeśli nie to nie pomoże – wypełniaj wniosek od nowa, próbując podać inny adres mailowy, a jeśli masz, inny numer dowodu (np. paszportu).

 • Katarzyna Kurzak
  7 listopada 2021 06:35

  Dzień dobry, czy wracając z Barcelony do Polski musze ponownie wygenerować kod QR?

  Odpowiedz
  • Hiszpanie mają swój formularz, Polacy mają swój.
   Nazywa się to Karta Lokalizacji Pasażera (KLP).
   Można wypełnić wcześniej online bądź wypełnić papierowy druk na pokładzie samolotu lecącego do Polski.

 • Pierwszy kod wygenerowałam błędny, ponieważ zamiast osoby dorosłej wprowadziłam dziecko poniżej 12 roku życia. Po wielu próbach udało mi się wygenerować drugi kod QR, ale tylko tak że zamiast nr ID wpisałam PESEL (nie mam przy sobie paszportu wiec nie mogłam wpisać jego numeru) Czy będą z tego powodu problemy?

  Odpowiedz
  • Rozumiem, że pierwszy kod miał być dla cienie, a źle wpisałaś datę urodzenia?
   Niestety nie wiem co w takim przypadku, gdy zamiast numeru dokumentu wpisze się PESEL.

 • Czy lecąc drugi raz do Hiszpanii muszę znów wypełniać hiszpański formularz ??

  Odpowiedz
 • Hej, a czy niewielka literówka (zjedzona ostatnia litera z nazwiska np Kowalsk zamiast Kowalska, reszta danych poprawna), to będzie ok?

  Odpowiedz
 • Hej,
  Nie, taka literówka nie będzie stanowiła żadnego problemu.

  Odpowiedz
 • Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie w aplikacji Form alias*. Nie mam pojęcia co tam wpisać

  Odpowiedz
  • Mariusz – a w jakim miejscu formularza masz coś takiego do wpisania?

  • To miejsce jest wyłącznie dla twojej orientacji gdybyś miał więcej aplikowanych kodów. Czyli zatytułuj jak chcesz np. Mariusz teneryfa czy po prostu imię i nazwisko.

 • Jeżeli mam lot przez Amsterdam to który lot wpisuję do formularza?

  Odpowiedz
 • Czy wracając z Hiszpanii muszę tez wypełniać ten ich wniosek?

  Odpowiedz
  • Ich nie, ale Polski wniosek – TAK.
   Nazywa się to karta lokalizacji pasażera – można wypełnić online lub w wersji papierowej.

 • Witam, moja mama ma lot 20.12.21, dziś rejestrowała się na stronie SPTH, potwierdziła adres email, numer tel, wpisala numer lotu i dokumentu, po zalogowaniu ma tylko informacje in progress, nie przeszło do następnych kroków czyli uzupełnienia adresu czy szczepień…. Czy popełniła gdzieś błąd?

  Odpowiedz
  • A czy przypadkiem jej lot nie odbywa się w późniejszym terminie i formularz nie jest wypełniany za wcześnie?

 • Tak racja, zdecydowanie za wcześnie…. Czy przed wylotem 48h powinna jeszcze raz wypełnić formularz, czy raczej poczekać i będzie możliwość uzupełnienia? Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Będzie bez problemu można wrócić do dalszego wypełniania tego samego wniosku najwcześniej 2 dni przed lotem 🙂

 • Lecę na Minorkę z partnerką która nie ma maila. Czy mogę formularz FCS wypełnić osobno dla siebie i dla niej np. ze swojego maila służbowego. Proszę o informację. Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Nie ma problemu. Możesz za każdym razem podawać swój mail, a jeśli lecicie razem, wypełnić formularz grupowy/familijny. Wtedy podajesz maila tylko raz i tylko raz wpisujesz dane dotyczące lotu.

 • Wypełniłam formularz grupowy dla 2 dorosłych osób. Finalnie uzyskałam 1 kod QR tylko ze swoim nazwiskiem. Czy będzie on obowiązywać na 2 osoby?

  Odpowiedz
  • Nie, każda osoba powinna mieć 2 osobne kody.
   Musiałaś gdzieś po drodze nie dodać tej drugiej osoby.

 • Hej, chciałabym się dowiedzieć czy nadal aby lecieć do Hiszpanii potrzebuje tylko formularza hiszpańskiego?

  Odpowiedz
  • Nic się w tej kwestii nie zmieniło.
   Na wylot formularz SptH, cenrtyfikat covidowy lub test.

 • Hej
  Wypełniałam formularz przez aplikacje tylko przez przypadek zaznaczyłam tranzyt. Stworzyłam poprawny kod tylko nie przyszedł na e-mail. Co w takiej sytuacji ?

  Odpowiedz
  • Hej,
   Zaznaczając transit teoretycznie nie będziesz mieć problemów, bo nikt Twojej lokalizacji nie będzie sprawdzał.
   Gdyby jednak była taka możliwość – miałabyś drugi dokument, np. paszport, wypełniłbym formularz dla świętego spokoju jeszcze raz.

 • Witam serdecznie.
  Wczoraj wypełniałam formularz SpTH dla całej rodziny. Podłączyłam plik z certyfikatem covidowym. U dwójki dzieci weryfikacja poprawna i pozostałych wystąpił błąd i musiałam wpisać ręcznie. Czy nie będzie problemu na lotnisku?

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie, ja zawsze na wszelki wypadek wpisuję ręcznie, gdyż automatyczna weryfikacja tych plików czasami wyrzuca błędy 🙂

 • Czy można miec hiszpanski formularz na telefonie czy konieczne jest jego wydrukowanie. I jesli lot mam wieczorem to mogę wypelniac ten formularz tego samego dnia czy musze wczesniej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team
Menu