News

Ograniczenia z powodu suszy

Z powodu stanu wody, w Barcelonie głoszono drugi stopień zagrożenia suszą. Powoduje to kilka ograniczeń dla mieszkańców oraz turystów.

Barcelona to miasto, które regularnie cierpi z powodu suszy. Ostatnia duża susza miała miejsce w 2007 roku. Z racji tego problemu Rada Miejska we współpracy z innymi organami administracji ustanowiła Protokół Działania w przypadku zagrożenia suszą dla miasta Barcelona, ​​który ma na celu zapobieganie i przewidywanie możliwych susz oraz, jeśli wystąpi, minimalizować skutki, ustalając środki zapobiegawcze i określając model działania służb komunalnych.

Funkcjonuje 5 stopni w skali ostrzeżeń przed suszą. Aktualnie z poziomu 1 – Prealerta, w Barcelonie wprowadzono poziom 2, czyli Alerta. Z tego powodu niezagrożone jest dostarczanie bieżącej wody dla mieszkańców, ale władze wprowadziły pewne ograniczenia w miejscach publicznych.

Ograniczenia

To czego doświadczają turyści, to przede wszystkim zatrzymanie napełniania miejskich fontann, które wykorzystują wodę pitną. Tu ofiarą suszy padły słynne Magiczne Fontanny u podnóża Montjuic, gdzie odbywają się tradycyjne pokazy światło – dźwięk. Wyłączenie fontann obejmuje zarówno część gdzie trwa show, jak i fontanny znajdujące się na dojściu od placu hiszpańskiego.

Służbom miejskim zakazano również nowych nasadzeń drzew i krzewów, a mieszkańcy nie mogą używać węży wodnych do czyszczenia ulic czy chodników.

Co ciekawe, ograniczenia objęły również boiska. Zraszać trawę czy murawę mogą właściciele obiektów, którzy posiadają alternatywne źródła zasilania wody lub posiadają odpowiednie zezwolenia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie funkcjonować do czasu podniesienia się stanu wód w zbiornikach systemu Ter-Llobregat.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team