News

Rekordowy 1 stycznia w Barcelonie

W Barcelonie padł rekord temperatury notowany w Nowy Rok – 1 stycznia. W ciągu dnia termometry pokazały lekko ponad 22 stopnie Celsjusza, a w nocy temperatura spadła do zaledwie 16 stopni.

Instytut Fabra, który notuje pomiary temperatury ogłosił, że w swojej 107 – letniej historii pierwszy raz zanotował tak wysoką temperaturę w Nowy Rok. To spowodowało, że okolice plaży w Barcelonie zaroiły się od spacerowiczów ubranych zarówno w jesienne kreacje jak i osoby, które całkowicie na krótko delektowały się plażowaniem oraz morskimi kąpielami.

Rekordowa była zwłaszcza noc sylwestrowa, gdyż obecne 16 stopni znacząco pobiło ostatni rekord. Była nim noc sylwestrowa w 1961 roku, kiedy to zanotowano… 11,2 stopnia Celsjusza. Noworoczny rekord z kolei został nieznacznie pobity, gdyż ostatnio temperatury zbliżone do 22 stopni notowano tutaj w 2016 roku.

Sytuacja jest o tyle bezprecedensowa, że hucznej nocy w sylwestrowej w Barcelonie zwyczajnie nie było. Wszystko ze względu na godzinę policyjną i zamykanie lokali o 1 w nocy. Ciepła noc dużą część osób świętujących na mieście przeniosła na barcelońskie plaże. Ze względu na jednak na zjawisko inwersji termicznej, w okolicach centrum miasta oraz na wybrzeżu zrobiło się zwyczajnie chłodno.

Obecne na niebie słońce w dniu 1 stycznia spowodowało, że w trakcie dnia temperatura odczuwalna zrobiła się naprawdę przyjemna. To spowodowało, że plaże zapełniły się mieszkańcami, a sporo osób skorzystało ze świątecznej kąpieli w morzu. Średnia temperatury wody przy wybrzeżu wynosiła wtedy 15 stopni.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team