Zmiany w biletach w Barcelonie

1 stycznia 2020 przyniósł duże zmiany w biletach komunikacyjnych w Barcelonie. To nie tylko wygaszenie niezwykle popularnego biletu T-10, ale również podwyżki, w tym biletów kolejowych.

Informacja jest istotna dla wszystkich planujących podróż w tym roku, a przeglądających ofertę komunikacyjną trochę wcześniej. Przedstawiamy wam najważniejsze zmiany, jakie zaszły w miejskiej komunikacji.

Likwidacja T-10

Popularny bilet na 10 przejazdów został zastąpiony przez dwa podobnie działające bilety.

T-Casual – podobnie jak w T-10 w ofercie mamy 10 przejazdów, ale cena poszła nieco do góry i aktualna cena takiego karnetu to 11,35 euro. Jaka różnica z biletem T-10? T-Casual może być wykorzystywany w jednym czasie przez jedną osobę. Nie ma zatem możliwości podróżując we dwójkę, że dwa razy odbijacie ten bilet. Może z niego korzystać kilka osób, ale nie w tym samym czasie na tej samej trasie. Po prostu dwie osoby podróżujące razem powinny mieć dwa osobne bilety – każdy swój. Przez to trudniej żonglować ilością wykorzystywanych przejazdów i trzeba odpowiednio je planować, aby bilet wykorzystać w pełni.

T-Familiar – różnica między Familiar a Casual polega na tym, że możliwe jest wspólne korzystanie z jednego biletu. Podobnie jak do tej pory w T-10, możemy podróżować razem, odbijając na bramkach bilet dwa czy trzy razy. T-Familiar ma jednak w pakiecie tylko 8 przejazdów, a jego koszt to 10,00 euro. Zakładając wykorzystanie wszystkich przejazdów z karty, koszt jednostkowy jest ciut wyższy niż w przypadku T-Casual, ale pary czy rodziny mogą łatwiej planować ilość wykorzystywanych przejazdów.

Likwidacja T-70

Bilet na 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 kolejnych dni został zastąpiony biletem o nazwie T-Grup. Podobnie w jak w T-Familiar, z biletu może korzystać kilka osób w tym samym czasie, kasując go odpowiednią ilość razy. W przeciwieństwie to T-70, bilet nie działa na metro jadące z oraz na lotnisko El Prat. Jego cena to 79,45 euro co powoduje, że koszt jednostkowy przy wykorzystaniu wszystkich przejazdów wychodzi tyle samo co w przypadku biletu T-Casual.

Podwyżka biletów jednorazowych

Bilety jednorazowe drożeją z 2,20 euro do 2,40 euro.

Bilety dzienne T-Dia

Tu dość istotna podwyżka. Dotychczasowa cena 8,60 euro zostaje zastąpiona kwotą 10,50 euro.

Hola Barcelona

Zasada działania biletów 2,3,4,5 dniowych została bez zmian, natomiast korekcie uległy ceny poszczególnych kart. Ce wzrosły od ok. 1 do 3 euro na bilecie.

Opis Hola Barcelona oraz aktualne ceny znajdziecie tu – Hola Barcelona Travel Card.

Bilet lotniskowy

Bilet jednorazowy do wykorzystania w metrze z lotniska oraz na lotnisko zdrożał z 4,15 euro do 5,15 euro.

Koleje regionalne

Bardzo popularne zwłaszcza wśród osób podróżujących do Barcelony w sezonie wakacyjnym z kurortów turystycznych. Wzrosły ceny zarówno biletów jednorazowych jak i karnetów na 10 przejazdów – biletów Bonotren.

Aktualne ceny biletów kolejowych znajdziecie tu – Z Costa Brava do Barcelony.

Montserrat

Wzrost ceny przejazdu wynika z droższych cen biletów kolejowych, ale również kolejki szynowej. Nie zmieniły się stawki w kolejce linowej Aeri.

Aktualna tabela z cenami przejazdu na Montserrat – Montserrat – dojazd z Barcelony.

A gdzie brak podwyżek? 🙂

Póki co u operatorów niezależnych od TMB. Na niezmienionym poziomie pozostały bilety na Aerobus z lotniska – 5,90 euro, a także na połączenia linią Sagales. Bardzo popularna zwłaszcza wśród osób lądujących na lotnisku w Gironie i jadących tym autobusem do Barcelony. Dla przypomnienia koszt to 16,00 euro za bilet jednostronny oraz 25,00 euro za bilet dwustronny.

4 odpowiedzi do «Zmiany w biletach w Barcelonie»

 1. Piotr pisze:

  Witam czy jeżeli chodzi o T-Casual dla dziecka są bilety ulgowe, czy cena jest taka sama jak dla dorosłego?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Piotr,
   Taka sama jak dla dorosłego. Dzieci nie płacą za przejazd w wieku do 4 lat.

 2. Klaudia pisze:

  Witam,
  Czy bilet t-familiar jest dostępny w każdym automacie? Próbowałam go dzisiaj kupić na stacji alfons X i nie było go do wyboru. Czy ewentualnie coś się zmieniło w kwestii tego biletu?

  1. Beata & Tomek pisze:

   Witaj Klaudia,
   Będzie w sprzedaży dopiero od marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *