News

Zmiany w biletach w Barcelonie

1 stycznia 2020 przyniósł duże zmiany w biletach komunikacyjnych w Barcelonie. To nie tylko wygaszenie niezwykle popularnego biletu T-10, ale również podwyżki, w tym biletów kolejowych.

Informacja jest istotna dla wszystkich planujących podróż w tym roku, a przeglądających ofertę komunikacyjną trochę wcześniej. Przedstawiamy wam najważniejsze zmiany, jakie zaszły w miejskiej komunikacji.

Likwidacja T-10

Popularny bilet na 10 przejazdów został zastąpiony przez dwa podobnie działające bilety.

T-Casual – podobnie jak w T-10 w ofercie mamy 10 przejazdów, ale cena poszła nieco do góry i aktualna cena takiego karnetu to 11,35 euro. Jaka różnica z biletem T-10? T-Casual może być wykorzystywany w jednym czasie przez jedną osobę. Nie ma zatem możliwości podróżując we dwójkę, że dwa razy odbijacie ten bilet. Może z niego korzystać kilka osób, ale nie w tym samym czasie na tej samej trasie. Po prostu dwie osoby podróżujące razem powinny mieć dwa osobne bilety – każdy swój. Przez to trudniej żonglować ilością wykorzystywanych przejazdów i trzeba odpowiednio je planować, aby bilet wykorzystać w pełni.

T-Familiar – różnica między Familiar a Casual polega na tym, że możliwe jest wspólne korzystanie z jednego biletu. Podobnie jak do tej pory w T-10, możemy podróżować razem, odbijając na bramkach bilet dwa czy trzy razy. T-Familiar ma jednak w pakiecie tylko 8 przejazdów, a jego koszt to 10,00 euro. Zakładając wykorzystanie wszystkich przejazdów z karty, koszt jednostkowy jest ciut wyższy niż w przypadku T-Casual, ale pary czy rodziny mogą łatwiej planować ilość wykorzystywanych przejazdów.

Likwidacja T-70

Bilet na 70 przejazdów do wykorzystania w ciągu 30 kolejnych dni został zastąpiony biletem o nazwie T-Grup. Podobnie w jak w T-Familiar, z biletu może korzystać kilka osób w tym samym czasie, kasując go odpowiednią ilość razy. W przeciwieństwie to T-70, bilet nie działa na metro jadące z oraz na lotnisko El Prat. Jego cena to 79,45 euro co powoduje, że koszt jednostkowy przy wykorzystaniu wszystkich przejazdów wychodzi tyle samo co w przypadku biletu T-Casual.

Podwyżka biletów jednorazowych

Bilety jednorazowe drożeją z 2,20 euro do 2,40 euro.

Bilety dzienne T-Dia

Tu dość istotna podwyżka. Dotychczasowa cena 8,60 euro zostaje zastąpiona kwotą 10,50 euro.

Hola Barcelona

Zasada działania biletów 2,3,4,5 dniowych została bez zmian, natomiast korekcie uległy ceny poszczególnych kart. Ce wzrosły od ok. 1 do 3 euro na bilecie.

Opis Hola Barcelona oraz aktualne ceny znajdziecie tu – Hola Barcelona Travel Card.

Bilet lotniskowy

Bilet jednorazowy do wykorzystania w metrze z lotniska oraz na lotnisko zdrożał z 4,15 euro do 5,15 euro.

Koleje regionalne

Bardzo popularne zwłaszcza wśród osób podróżujących do Barcelony w sezonie wakacyjnym z kurortów turystycznych. Wzrosły ceny zarówno biletów jednorazowych jak i karnetów na 10 przejazdów – biletów Bonotren.

Aktualne ceny biletów kolejowych znajdziecie tu – Z Costa Brava do Barcelony.

Montserrat

Wzrost ceny przejazdu wynika z droższych cen biletów kolejowych, ale również kolejki szynowej. Nie zmieniły się stawki w kolejce linowej Aeri.

Aktualna tabela z cenami przejazdu na Montserrat – Montserrat – dojazd z Barcelony.

A gdzie brak podwyżek? 🙂

Póki co u operatorów niezależnych od TMB. Na niezmienionym poziomie pozostały bilety na Aerobus z lotniska – 5,90 euro, a także na połączenia linią Sagales. Bardzo popularna zwłaszcza wśród osób lądujących na lotnisku w Gironie i jadących tym autobusem do Barcelony. Dla przypomnienia koszt to 16,00 euro za bilet jednostronny oraz 25,00 euro za bilet dwustronny.

Zobacz również

22 komentarze. Zostaw komentarz

 • Witam czy jeżeli chodzi o T-Casual dla dziecka są bilety ulgowe, czy cena jest taka sama jak dla dorosłego?

  Odpowiedz
 • Witam,
  Czy bilet t-familiar jest dostępny w każdym automacie? Próbowałam go dzisiaj kupić na stacji alfons X i nie było go do wyboru. Czy ewentualnie coś się zmieniło w kwestii tego biletu?

  Odpowiedz
 • Magda Białystok
  25 stycznia 2020 22:04

  Witam. Czy na bilecie t-casual jest ważny na pociąg z lotniska El Prat do Centrum? Czy musimy kupić inny bilet? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witaj Magda,
   Tak, jadąc R2N z lotniska można korzystać z T-Casual.

  • Magda Białystok
   26 stycznia 2020 15:57

   Dziękuję ogromnie za szybką odpowiedź. A mam jeszcze jedno pytanie jak najszybciej dotrzeć do Sant Marti – hotel SB Icaria, przylatujemy 28. 01. o godz 13, więc wszystkie środki transportu wchodzą w grę. A będziemy z 2 dzieci to zależy mi żeby szybko dotrzeć do hotelu, żeby nas i siebie 🙂 🙂 🙂 dzieciaki nie wymeczyly fizycznie i psychicznie 🙂 🙂 🙂 Dziękuję bardzo za wskazówki. 🙂 🙂 🙂

  • Aż tak szybko nie będzie, ale korzystając z komunikacji publicznej możecie np. na biletach T-Casual (dla każdego osobny, bo T-Familiar nie ma jeszcze w sprzedaży) jechać pociągiem R2N z lotniska i przesiąść się na Passeig de Gracia na żółtą linię metra L4. Wysiadacie na stacji Bogatell, z której macie parę kroków do hotelu. Przesiadka na Passeig de Gracia jest bardzo prosta, ale trzeba w podziemiach trochę przejść na nogach. Powodzenia 🙂

 • Magda Białystok
  26 stycznia 2020 19:05

  Dziękuję za cenne wskazówki. Jesteście niesamowowici!!!!! Wszystkim będę Was wychwalac pod niebiosa:) 🙂 🙂 Ogromnie dziękuję i wszystkiego naj:) 🙂 🙂

  Odpowiedz
 • Witam. Pod koniec czerwca wybieramy się do Blanes i chcemy odwiedzić Barcelonę w 1 dzień. Mamy dwoje dzieci 10 i 12 lat. Jak jest z biletami, tyle tych propozycji że nie wiem które kupić. Czy muszę kupić 4 bilety z Blanes do Barcelony linia kolejowa R1 (6,30€). Oraz bilet T-Familiar żeby przemieszczać się po Barcelonie w strefie 1 gdzie znajdują się główne atrakcje? Mamy w planie zwiedzić tylko Sagrada Familia, Park Güell, plac kataloński, Montjuic, Font Magica, Camp Nou jak czas będzie oceanarium albo Zoo. Czy lepiej kupić Barcelona Card albo Barcelona City Pass? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dojazd z Blanes – tu najlepiej poczekać do marca / kwietnia kiedy pojawią się cenniki na lato (pociąg).
   Wtedy sprawdzimy czy bardziej będzie wam się opłacało kupić na dojazd do Barcelony 10 – przejazdowy Bonotren czy (raczej na pewno) T-Familiar na 5 strefę.
   W samej Barcelonie faktycznie powinny wam wystarczyć dwa bilety T-Familiar, a w razie potrzeby dokupicie jakiś jeden przejazd pojedynczy tym bardziej, że dzieci duże więc nie będziecie mieć problemów z poruszaniem się po centrum 🙂

   Z racji jednodniowego wypadu nie polecamy wam Barcelona Card oraz Barcelona City Pass.
   Pamiętaj jednak o wcześniejszym zakupie biletów do atrakcji które chcesz zwiedzić (niekoniecznie zoo czy oceanarium), aby mieć pewność, że wejdziesz tego dnia do Sagrady czy Park Guell.

   Przykład 1 – dniowego zwiedzania miasta znajdziesz tu: Barcelona w 1 dzień.

  • Dziękuje za odpowiedź. Zastanawiamy się z mężem czy spacerem nie zwiedzić tych miejsc, ale zależne to będzie od pogody i chęci naszych dzieci. Fajna stronka, duża ciekawych artykułów. Pozdrawiam

 • Witam.
  Chcę kupić BCN Express Card przez Internet.
  Potem też przez Internet kilka biletów, na które są z tą kartą zniżki (Casa Mila, Park Guell).
  Jak mogę zrealizować zniżkę kupując przez internet? (kupon rabatowy ?)

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie zrealizujesz, skorzystasz ze zniżek na miejscu w kasie okazując swoją Barcelona Card.
   Zniżkę procentową na atrakcje (20%) otrzymujemy na Barcelona City Pass i wtedy konieczne jest rezerwowanie wstępów online aby uzyskać zniżkę.

 • Małe sprostowanie dla tych, którzy jeszcze w lutym planują wyjazd – jeśli chodzi o T-casual to dopóki nie wejdzie T-familiar (tak jak piszecie – od marca), to na T-casual mogą spokojnie podróżować dwie osoby – sprawdziliśmy to na sobie – potrzebowaliśmy dokładnie 8 biletów (ja 4 i mąż 4 przejazdy). Tak nam poradził pan w informacji na stacji Sants żeby wyszło najkorzystniej cenowo.

  Odpowiedz
  • Dzięki a info!
   Docelowo nie będzie takiej możliwości, jest info w regulaminie.
   Ale jeśli w okresie do końca lutego tak do tego podchodzą – super, bardzo się przyda taka informacja 🙂

 • Witam,

  Ściągnęłam aplikację TMB i próbuje dodać kartę płatniczą, jednak nie mogę znaleźć tam takiej opcji, prośba o pomoc 🙂

  Odpowiedz
  • Hej Patrycja,
   pamiętaj, że przez aplikacji kupisz tylko niektóre rodzaje biletów, głównie przeznaczone dla mieszkańców, jak np. bilet miesięczny czy miesięczny dla młodzieży.

 • Witam
  W nawiązaniu do Waszej odpowiedzi w komentarzach z dn 26 stycznia 2020 16:25 czy jak jadę z lotniska pociągiem R2N do Passeig de Gracia i przesiadam się na metro linia L4 to musze jeszcze raz kasowć bilet? (zakładam ze w sumie nie będę jechał więcej niż 75 minut).
  Planuje podróżować w 3 osoby wiec w związku z tym chyba najlepiej kupić bilet T-Familiar.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Nie, nie kasujesz go ponownie.
   Przesiadając się z pociągu na metro nie mijasz zresztą po drodze jakichkolwiek bramek. Nie przekroczysz czasu podróżując na takiej trasie.

   Tak, możesz na tej trasie wykorzystać T-Familiar, ale pamiętaj, że każda osoba go kasuje, więc z karty schodzą ci 3 przejazdy 🙂

 • A to wtedy nie jest traktowane jako 1 przejazd??
  Na innych Waszych komentarzach :
  https://mybarcelona.pl/lotnisko-el-prat-dojscie-na-pociag-r2n-i-zakup-biletu/
  z dnia 19 września 2022 08:34 (zapytanie od Dambolla) napisales ze to jest traktowane jako 1 przejazd. Mozesz to zweryfikowac, z gory dziekuje

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Tomasz i Beata Filak

MyBarcelona.pl Team