Hiszpania na tle pozostałych krajów unijnych jest znacząco dotknięta przypadkami koronawirusa. Jak sprawa wygląda w samej Barcelonie i szerzej Katalonii?
W Hiszpanii liczba wykrytych przypadków zaczęła rosnąć od początku marca.
Najwięcej przypadków zachorować jest w Madrycie, natomiast w regionie Barcelony mapa podaje aktualnie liczbę 72 przypadków. Jest to niewielka liczba w stosunku do stołecznego Madrytu, w którym na ten moment zdiagnozowanych jest blisko 600 przypadków.
Co 4 przypadek koronawirusa w Barcelonie to pracownik służby zdrowia.
Przebieg infekcji
Zdecydowana większość osób ze zdiagnozowaną infekcją koronawirusem w Katalonii przechodzi go w sposób bardzo łagodny. Podobnie jak w innych krajach, najgorzej przechodzą infekcję osoby starsze, łagodniej osoby w średnim wieku. Bardzo niewielka liczba zarażeń dotyczy dzieci. Aktualnie w Barcelonie jedno sześciomiesięczne dziecko ma potwierdzoną obecność Covid-19 i przechodzi bardzo łagodnie infekcję.
Ofiary śmiertelne
Aktualizacja 12.03.2020
W wyniku koronawirusa w Katalonii śmierć poniosło zaledwie 6 osób. Były to osoby wiekowe, wszystkie z wcześniejszymi, przewlekłymi chorobami.
Zwiedzanie, wydarzenia a koronawirus
Wydarzenia kulturalne planowane na kwiecień czy maj, nie są odwoływane. Podczas samego św. Jerzego księgarze osiągają sprzedaż sięgającą 15% rocznego obrotu. Parlament kataloński oraz lokalne władze nie mają zamiaru rezygnować z tego wydarzenia.
Emocje wzbudzają za to wydarzenia sportowe – dziś ogłoszono, że mecz ćwierćfinałowy Ligi Mistrzów pomiędzy FC Barcelona a Napoli odbędzie się 18 marca na stadionie Camp Nou bez udziału publiczności.
Organizatorzy odwołali w weekend barceloński maraton, który miał odbyć się 15 marca.
Atrakcje turystyczne, takie jak Sagrada Familia, Park Guell czy Casa Batllo pracują normalnie. Nie ma specjalnych obostrzeń przed zwiedzaniem tym podobnych atrakcji.
Jeśli ktoś ma zakupione bilety lotnicze i zarezerwowany nocleg, nie widzimy powodu, aby do Barcelony nie jechać. Szansa na zarażenie się przy takiej liczbie przypadków jest minimalna. Dużo większą szansę statystycznie mamy na złapanie grypy siedząc w Polsce.
Do tej pory śmieć w wyniku infekcji w Barcelonie poniosły 3 osoby. Wiek ofiar: 87, 88 i 97 lat…
Systematyczne informacje związane z koronawirusem w Barcelonie i szerzej całej Katalonii
/11.03.2020
Rząd na konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie od jutra kolejnego ograniczenia. Jest nim zawieszenie wszelkich zgromadzeń i wydarzeń kulturalnych, religijnych, rekreacyjnych powyżej 1000 osób.
Mniejsze wydarzenia mogą się odbywać, ale pod warunkiem, że zapełniona zostanie tylko 1/3 dostępnych miejsc. Chodzi o zachowanie odpowiedniej odległości między uczestnikami.
Ograniczenia wchodzą w życie od jutra na okres 15 dni z zastrzeżeniem, że okres ten może zostać wydłużony.
Aktualny bilans ofiar zarażonych koronawirusem w regionie Barcelony to 125 osób, w tym 25 pracowników służby zdrowia. 18 osób jest w stanie ciężkim. W dalszym ciągu 3 ofiary śmiertelne.
/12.03.2020
Newsem dnia jest z pewnością zamknięcie dla turystów takich atrakcji jak Camp Nou, Sagrada Familia czy Casa Batllo. Władze stadionu zamykają obiekt na 15 dni, natomiast szefowie pozostałych atrakcji do odwołania. W miarę rozwoju sytuacji będą podejmowane dalsze kroki.
Od jutra na 14 dni zostają zamknięte w całej Katalonii szkoły i uniwersytety. Dotyczy to blisko 1,5 miliona uczniów i 72 000 nauczycieli.
Katalonia ma na dzień dzisiejszy ponad 300 potwierdzonych przypadków, w tym 49 pracowników służby zdrowia.
/14.03.2020
Po szkołach i wszystkich atrakcjach w mieście przyszedł czas na kluby, bary, restauracje. Kwarantanna trwa do do odwołania.
OD 15 marca będzie obowiązywać ograniczenie w korzystaniu z dróg. Korzystanie z publicznej infrastruktury jest wskazane tylko na czas robienia zakupów.
Obywatele Polscy moga również zgłaszać zapotrzebowanie na lot do Polski specjalnym samolotem czarterowym PLL LOT na stronie lotdodomu.com
Katalonia na dzień dzisiejszy to ponad 700 zainfekowanych i 8 zgonów.

/16.03.2020
Rząd Hiszpański zamyka granice lądowe. Od poniedziałkowej nocy przywrócono kontrole graniczne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Hiszpania na chwilę obecną po Włoszech ma największy problem z rozprzestrzenianiem się choroby.
Istnieje możliwość przemieszczania się po wspólnotach autonomicznych, nie są zamknięte również połączenia lotnicze.
W Katalonii blisko już 1400 potwierdzonych przypadków i 18 ofiar śmiertelnych.
/20.03.2020
Liczba zarażonych systematycznie rośnie. Władzie Katalonii obawiają się, że w weekend może zabraknąć miejsca na OIOMach. To właśnie dzisiaj zanotowano największą liczbę ofiar śmiertelnych w ciągu jednego dnia. W samej Katalonii liczba to 40. 312 osób jest w stanie ciężkim.
Od 19 marca do czasu zakończenia stanu alarmowego, w Barcelonie zostały zamknięte wszystkie hotele oraz miejsca noclegowe. Poleca sie wszystkim turystom jak najszybszy powrót do swojego kraju.
/30.03.2020
Hiszpania znacząca wyprzedziła Francję oraz Niemcy w ilości potwierdzonych przypadków. Na dniach przeskoczą również Chiny! Aktualny bilans to ponad 80 000 przypadków. W samej Katalonii to ponad 15 000 infekcji i 1226 ofiar śmiertelnych.
Katalonia na tle stołecznego Madrytu stara się radzić w zakresie prasy szpitali i personelu medycznego.
Największe sieci handlowe skracają godziny otwarcia swoich sklepów.
/15.04.2020
O malejącej liczbie ofiar możecie przeczytać w naszym artykule:
/02.05.2020
Po bardzo długiej kwarantannie rząd złagodził zasady wychodzenia z domów:
/24.05.2020
Radykalna deklaracja (wbrew wcześniejszym zapowiedziom) o planowanym ruchu zagranicznych turystów już od lipca:
7 komentarzy. Zostaw komentarz
Bardziej obawiałabym się zarażenia na lotnisku i w samolocie niż w samej Barcelonie.
Za 2,5 tygodnia mam zaplanowany weekendowy wypad tym razem do Londynu i cały czas się waham czy lecieć.
Dokładnie, najgorszy transport lotniczy, ale zawsze nie lubimy latać o takiej porze roku, kiedy mnóstwo ludzi kicha i kaszle w samolotach. O tej porze roku ważny włączony nadmuch na siebie.
Hej,
A jak na tą chwilę wygląda zwiedzanie głównych atrakcji turystycznych….Sagrada, Park Guell czy pozostałe? Czy istnieje realne zagrożenie że zostaną zamknięte? Jakie jest Wasze zdanie?
Pozdrawiam Ania
Hej Ania,
W obecnej sytuacji raczej mało prawdopodobne jest całkowite zamknięcie, ale bardzo możliwe wg nas jest ograniczenie liczby odwiedzających jednocześnie. Dziś władze zadecydowały o redukcji ilości osób w kinach czy teatrach, dlatego możliwe, że dotknie to również popularnych wśród turystów atrakcji.
Hej, czy macie może informacje jak polacy mogą się dostać do Polski? I czy Hiszpania planuje zamknąć lotniska? Nie mogę dodzwonić się do Ambasady.
Magdalena łap linka do strony MSZ:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem
Póki co żadnego miasta w Hiszpanii nie ma liście czarteru LOT, ale ważne, by wypelniać formularz zapotrzebowania na lot. Być może takich osób jest dużo więcej i w najbliższych dniach taki lot będzie się odbywał.